در وبلاگ و پیچ‌مان چه منتشر کنیم؟

«هنوز چندروزی از نوشتن و تولیدمحتوای مستمر(در ابتدای کار) نگذشته بود که ذهنم از هر‌چه می‌دانستم و قرار بود بدانم تهی شد، شبیه یک نوزاد که جز تصاویر و اصوات اطرافش هیچ‌چیزی را نمی‌تواند تجزیه و تحلیل کند. این همه کتاب خورده‌ام!(ترجمه: خوانده‌ام) چه شد؟ تا پیش از این فکر می‌کردم که بازار تولیدمحتوا من را کم دارد و به محض ورودم انقلابی در آن رخ می‌دهد. شاید فرش قرمزی پهن کنند و با کفش ایرجردن رویش قدم بگذارم، اما جز حوله‌ای قرمز برای گریه‌کردن در وضعیت بی‌ایدگی و درماندگی چیزی نصیبم نشد.»

پس از آن‌که دریافتیم محتوا چه اهمیتی دارد و با ابعاد مختلف آن در چند یادداشت قبلی آشنا شدیم، حتمن این دغدغه و گره(از نوع کور) در سرمان ایجاد می‌شود که چه چیزی روی وبلاگ و پیج‌مان منتشر کنیم؟

طبق عادت یک کاغذ جلوی خود گذاشتم و به ایده‌هایی که می‌توانستم نشر دهم، اندیشیدم. نموداری شبیه یک درخت کشیدم.

حالا می‌دانم دقیقن چه باید نشر و ترویج داد، دوست دارم آن را با شما هم به اشتراک بگذارم:

۱.جدیدترین آموخته‌ها: قطعن به عنوان یک دانش‌جوی نویسندگی(یا هر علم و هنر دیگری) هرروز کمی کتاب می‌خوانید، افراد خلاق را دنبال می‌کنید، فیلم می‌بینید و موسیقی می‌شنوید و …

خب چرا دربارهٔ این‌ها چیزی نمی‌گویید؟ آدم‌ها عاشق قصه‌های شما و یادگیری هستند(عاشق تجربه‌کردن تجربهٔ دیگرانند). حال چه بهتر که فردی خلاق یا جویا و تشنهٔ خلاقیت، روند روزانه پیشرفتش را برایشان شرح دهد.

۲.الهام و افکار: پیاده‌روی می‌کنید؟ با دیگران بحث و جدل راه می‌اندازید؟ خورهٔ کنجکاو درون‌تان را بیدار کرده‌اید؟ اگر مدتی به دنبال یادگیری هنر نوشتن بوده‌اید، پس این عبارت‌ها را می‌شناسید.

«خلاق‌ها منتظر الهام و افکار نمی‌مانند، بلکه شرایط حضورش را فراهم می‌کنند»

چه بهتر از این‌که تراوشات ذهن نویسنده‌تان را با دیگران به اشتراک بگذارید؟ بهتر هم می‌شود اگر مثل من ذهنی دیوانه و خیال‌باف داشته باشید.

۳.جستارهای خلاق: گاهی لازم است کمی دیوانه‌وارتر بنگرید. شما عادی نیستید، زیرا یک نویسنده‌اید، پس چهارچوب‌ها را بهم بزنید، فعل را اول جمله بیاورید و فاعل را آخر بگذارید. هرچیز دیگری که دربارهٔ نوشتن می‌دانید را نیز فراموش کنید و فقط بنویسید.(البته گاهی، زیادی هم شورَش را در نیاورید)

۴.مقاله‌های آکادمیک: همه‌مان دغدغه‌هایی داریم، گاهی فکر می‌کنیم «دنیا بهتر می‌شود اگر…» خب چرا این‌ها را در مقاله‌ای قطور، همراه با رسانه‌های غنی(تصاویر، ویدیوها، صداها و …) در وبلاگ یا پیچ‌تان نمی‌گذارید تا گره‌ای از کار دنیا بگشایید؟

پیشنهاد شما چیست؟ چه افکاری را می‌توانیم نشر و ترویج دهیم؟

آخرین نوشته‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عضویت در خبرنامه ایمیلی

برای دریافت آخرین‌ اخبار سایت در خبرنامه عضو شوید.‌